Profil

Ing. Ivan Fuksa

* 15. 7. 1963 v Příbrami


 

Současné působení: Český aeroholding,  vrchní ředitel pro strategií a rozvoj

Z tiskové zprávy:

Ivan Fuksa se stal jedním z místopředsedů představenstva Českého aeroholdingu

11. 1. 2013

Ivan Fuksa nastoupil v lednu 2013 do společnosti Český aeroholding na pozici vrchního ředitele pro strategii a rozvoj. Do jeho gesce budou kromě participace na dokončení vstupu strategického partnera do Českých aerolinií patřit i různé rozvojové projekty v rámci celé holdingové skupiny. Zároveň byl také 11. ledna 2013 zvolen dozorčí radou do představenstva společnosti Český aeroholding a následně jej představenstvo zvolilo na post jednoho z místopředsedů. 1. místopředsedou nadále zůstává Petr Vlasák, vrchní ředitel pro finance a lidské zdroje. Dalším místopředsedou je Philippe Moreels, prezident Českých aerolinií. Zbývajícími členy představenstva jsou Marta Guthová, vrchní ředitelka pro nákup, obchod a marketing a Josef Adam, vrchní ředitel pro ICT a právní záležitosti.  

Ivan Fuksa přichází do společnosti se zkušenostmi z leteckého odvětví. V letech 2008 - 2010 byl předsedou dozorčí rady Letiště Praha. Zároveň měl od roku 2007 jako 1. náměstek ministra financí 4 roky na starost majetkové podíly státu v několika společnostech - především to byly právě České aerolinie, které se v té době připravovaly na privatizaci.

Stručný životopis Ing. Ivana Fuksy (49 let)

Před svým příchodem do Českého aeroholdingu byl v letech 2010 - 2012 poslancem PS PČR a zároveň zastával od roku 2010 do roku 2011 funkci ministra zemědělství v české vládě. Mezi lety 2007 – 2010 působil na Ministerstvu financí ČR jako 1. náměstek. V souvislosti s touto funkcí byl místopředsedou či předsedou dozorčích rad několika firem se státní účastí (Letiště Praha, ČEZ, Česká exportní banka a Exportní a garanční pojišťovna). Pracoval také jako starosta města Příbram a pedagog. Svou profesní kariéru zahájil v Dopravním podniku Praha jako technik. Ivan Fuksa je absolventem Vysoké školy dopravy a spojů v Žilině a Vysoké školy ekonomické v Praze. 

Michaela Lagronová

tisková mluvčí Českého aeroholdingu

----------------------------------------------------------

Politická angažovanost: předseda místního sdružení ODS Příbram, místopředseda středočeského regionu ODS

 

Minulost: 

Narodil jsem se 15. 7. 1963 v Příbrami.  Zde  jsem také absolvoval základní školu a poté nastoupil na Střední průmyslovou školu dopravní v Praze. V roce 1986 jsem dokončil studium na Vysoké škole dopravy a spojů v Žilině.

Po základní vojenské službě jsem pracoval jako samostatný provozní technik u Dopravních podniků Praha – Metro v depu Kačerov. V roce 1988 jsem se z rodinných důvodů vrátil do Příbrami. Od tohoto roku jsem pracoval jako středoškolský učitel odborných předmětů na Střední průmyslové škole v Příbrami. Po udání na jaře 1989 se o moji otevřenou prezentaci názorů v zaměstnání a v soukromí začíná zajímat StB. 

Po několika výsleších přichází listopadový převrat, který celou mašinérii StB zastavil. V roce 1990 jsem byl jako kandidát OF zvolen do Městského zastupitelstva města Příbrami a byl jsem zakládajícím členem ODS v Příbrami. Před rokem 1989 jsem nebyl členem žádné politické strany. Po konkurzním řízení v červnu 1991 nastupuji na SOU Dubno do funkce zástupce ředitele pro teoretickou výuku. 

Od roku 1991 jsem členem Městské rady města Příbrami. V listopadu 1992 mne zastupitelé zvolili místostarostou města, do mé kompetence patřily odbory ekonomický, investiční, dopravy, územního plánování, Technické služby a Městské lesy. V letech 1994, 1998 a 2002 jsem vždy na podzim organizoval s ODS Příbram komunální volební kampaň. Jako lídr ODS jsem byl v roce 2002 zvolen starostou města Příbram. V letech 2007 až 2010 jsem působil na Ministerstvu financí ČR na pozici prvního náměstka. 

Po volbách v roce 2010 jsem se stal poslancem Parlamentu České republiky a byl jsem jmenován ministrem zemědělství ČR. Na Ministerstvu zemědělství ČR se mi podařilo prosadit větší ochranu zemědělské půdy a zpřísnili jsme podmínky pro hospodaření snižující riziko eroze. Jako první ministr zemědělství ČR jsem byl lídrem několika koalicí v Evropské unii, zvláště při vyjednávání o podmínkách Společné zemědělské politiky po roce 2013 a pro získání dotací z námořního rybolovu pro české rybáře. Po prosazení  a naplňování tzv. Dřevěné knihy se zlepšil roční hospodářský výsledek Lesů České republiky, který se v minulém desetiletí pohyboval v rozmezí 300 - 800 miliónů korun, na loňské 3.5 miliardy a letošních 6 miliard korun. Zvláště mě potěšilo, když mě odborná zemědělská veřejnost označila za nejlepšího ministra zemědělství po Josefu Luxovi.

Z Ministerstva zemědělství ČR odcházím v říjnu 2011 a v současné době jsem předsedou Stálé delegace do  Meziparlamentní unie a členem hospodářského, kontrolního a petičního výboru Parlamentu ČR.

Dne 7. listopadu 2012 jsem složil poslanecký mandát. 

V roce 1994 jsem se podruhé oženil, s manželkou Jolanou máme dva syny.  

Mojí největší zálibou je sport. Mám za sebou několik mezinárodních maratonů, úspěšný výstup na Mont Blanc, tři pokusy o výstup na Matterhorn a mnoho mořských plaveb, například při mistrovství České republiky v námořním jachtingu. 

 Jsem příbramským patriotem. I když jsem navštívil mnoho krásných měst v Evropě, pro mne stále je a bude „Rukapáně“, jak Příbram nazývá ve svém díle Jan Drda, tím nejkrásnějším.


Fatal error: Cannot redeclare views_views_plugins() (previously declared in /data/www/fuksa.cz/www.fuksa.cz/sites/all/modules/views/includes/plugins.inc:15) in /data/www/fuksa.cz/www.fuksa.cz/sites/all/modules/views-7.x-3.23/views/includes/plugins.inc on line 405