Poplatky jako předvolební výhružka

Hejtman Středočeského kraje David Rath nedávno prohlásil, že pokud neuspěje ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny, přestane kraj proplácet regulační poplatky za lékařskou péči. Na jednu stranu můžeme být rádi, že přestane obcházení zákonů, na druhou stranu je však nutno se ohradit proti této rétorice připomínající vydírání voličů. ...

Ve zkratce si připomeňme, jak se celá poplatková kauza vyvíjela. Regulační poplatky platíme od roku 2008, v mezidobí došlo k jejich určitému změkčení. Levicoví poslanci se je pokusili několikrát zrušit, nedávno se jim podařilo sněmovnou prosadit další změkčení i zrušení zároveň. Senát zde naštěstí zafungoval jako pojistka a návrhy vrátil zpět do sněmovny. 101 poslanců k přehlasování názoru Senátu se zřejmě nenajde. 

Po vítězství ČSSD v krajských volbách na podzim roku 2008 začaly krajské úřady poplatky proplácet různou formou. Do systému vnesly chaos a porušují hospodářskou soutěž. Tak ostatně znějí i výroky soudů nejen ve středních Čechách. Výroky soudu však byly ignorovány a některé krajské úřady pouze změnily metodu proplácení. Hejtman Rath dokonce zveřejnil číslo na příslušnou soudkyni, prý ať si to s ní lidé vyřídí. 

Hospodářská recese přináší propad daňových příjmů také pro krajské rozpočty. Hejtmani ČSSD zjišťují, že na své předvolební sliby nebudou mít prostředky. Desítky milionů v každém kraji utratili na proplácení poplatků. Konečně začínají chápat, že v období recese musí šetřit všechny složky veřejných rozpočtů, i ty krajské bez výjimky. 

Pouze ve Středočeském kraji ale musí „prásknout dveřmi“, jak už to odpovídá povaze jeho hejtmana. Buď nás volíte na celostátní úrovni, nebo nebudeme plnit sliby na úrovni regionální. Čekám, jestli se tyto praktiky jedním výrokem zastaví nebo zajdou někam dále. Kdo ví. Třeba se dočkáme výhružky, že pokud nebude republice vládnout ČSSD, zastaví kraj provoz svých škol a nemocnic.

 

rubrika: 

Fatal error: Cannot redeclare views_views_plugins() (previously declared in /data/www/fuksa.cz/www.fuksa.cz/sites/all/modules/views/includes/plugins.inc:15) in /data/www/fuksa.cz/www.fuksa.cz/sites/all/modules/views-7.x-3.23/views/includes/plugins.inc on line 405