Ivan Fuksa k odvolání z funkce ministra.

Pan premiér mi včera oznámil, že mě odvolává. Že sice za mě bojoval s Dřevěnou knihou, nicméně v té době moje odvolání požadoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, a že on v té době mě podržel. Ať to beru, že se rozcházíme z politických důvodů. Že je to v politické rovině. Žádné pracovní důvody mi nesdělil....

Jednoznačné mé pochybení bylo, že jsem si dovolil panu premiérovi sdělovat na politické scéně, to znamená na půdě ODS, jiné názory, než má on. Názory, se kterými jsem byl v menšině. Byly to názory, které ani nemohly žádným způsobem pana premiéra ohrozit.

Za celou dobu mého působení nevidím žádné zásadní pochybení. Za těch patnáct měsíců nebyl žádný průšvih, žádný skandál. Podařilo se nám nastartovat takový mechanismus, který z Lesů ČR udělal prosperující podnik. Tendry jsou nastaveny zcela transparentně, společnost vydělává, zisk za letošní první pololetí se proti loňskému roku zdvojnásobil z jedné a půl na tři miliardy korun.

Jsem první ministr, který v Evropě za Českou republiku na jednání vytvářel koalice. Mám za sebou poměrně silné koalice bohatých zemí. Jdeme v tuto chvíli do finále při vyjednávání společné zemědělské politiky, která je zatím vyjednána velmi dobře.

Hlavně mě těší, že jsem byl ministr, proti němuž zemědělci nestávkovali, spíš naopak. Dal jsem dohromady kulaté stoly, jichž se zúčastňují zástupci všech klíčových farmářských sdružení. Na nich jsme se dokázali domluvit na společných prioritách. Ty jsem pak také v Bruselu prosazoval. Dotace pro české zemědělce dosáhly devadesáti procent částky, kterou dostávají farmáři původních zemí.

Jsem si vědom toho, že mé odvolání je čistě v pravomoci premiéra. Každý ministr musí počítat s tím, že jednou skončí. Na vlastní kůži jsem si vyzkoušel, že pozice ministra není závislá jen na pracovních výsledcích. Zůstává za mnou kus dobré práce. Svému nástupci přeji hodně úspěchů. Mnoho úspěchů přeji i této vládě, tak aby úspěšně prosazovala refomní kroky až do konce volebního období,  jako to dělala doposud.

 

Všem svým kolegům bych rád poděkoval za výbornou spolupráci.

rubrika: 

Fatal error: Cannot redeclare views_views_plugins() (previously declared in /data/www/fuksa.cz/www.fuksa.cz/sites/all/modules/views/includes/plugins.inc:15) in /data/www/fuksa.cz/www.fuksa.cz/sites/all/modules/views-7.x-3.23/views/includes/plugins.inc on line 405