Cesta do Řecka? Raději k Balatonu

Protesty v Řecku si vyžádaly své první mrtvé. Kolabující ekonomika dostává další ránu od komunistů a odborářů, jejichž demonstrace znemožňují normální chod státu i hospodářství. Další a další turisté ruší své zájezdy, což dále zhoršuje stav veřejných rozpočtů, protože turistický ruch vytváří až třetinu řeckých příjmů. Jednoznačně vidíme, kam vede populismus socialistů a nezodpovědné zadlužování. ...

Řekové si za své problémy jednoznačně mohou sami. Panhelénské socialistické hnutí vedlo zemi desítky let do dluhové pasti a korumpovalo voliče zcela bez skrupulí. Štědré benefity státních zaměstnanců, čtrnácté platy, do důchodu po padesátce, nezaměstnanost se řešila umělým vytváření pracovních míst ve veřejném sektoru. Jakákoli snaha o změnu vedla k rozbíjení výloh, demolování aut a raněným policistům.

Za této situace už nikdo nechce kupovat řecké dluhopisy a státy Evropské unie i Mezinárodní měnový fond podmínily své půjčky tvrdými škrty. Zvyšuje se DPH i spotřební daně (porostou ceny téměř všeho), zvyšují se daně z nemovitostí i z příjmů. Naopak důchody se snižují, roste věk odchodu do důchodu, ruší se státní instituce i štědré benefity státních zaměstnanců. I přes tato opatření zůstane řecký deficit hrozivý – jedná se o 9 % HDP, což by v českých podmínkách bylo asi 300 miliard korun!

Zato v Maďarsku už mají podobnou „očistu“ za sebou. V roce 2006 socialistický premiér Gyurcsány prohlásil před svými stranickými kolegy: "Lhali jsme ráno, lhali jsme večer…Bylo jasné, že to, co říkáme, není pravda. Možnosti státu jsou zcela vyčerpány a my jsme za poslední čtyři roky neudělali vůbec nic." Jeho slova pronikla na veřejnost a Maďaři také vyšli do ulic. Aby se země vyhnula bankrotu, musela přijmout opatření ještě drastičtější, než nyní přijímají Řekové. Kromě zvyšování daní se omezovaly veřejné služby, propustily se tisíce úředníků, zrušen byl bezplatný výdej léků. Maďaři to pak socialistům ve volbách spočítali a pravicový Fidesz získal v parlamentu ústavní většinu.

Budu zvědav, zda Řekové situaci pochopí a nepůjdou hledat záchranu ke komunistům, kteří se snaží najít viníka v Evropské komisi nebo Mezinárodním měnovém fondu. Srovnejme to s Českou republikou. Jak spočítaly Hospodářské noviny, návrhy KSČM by zvýšily státní výdaje o neuvěřitelných 140 miliard korun. Pokud komunisté podpoří menšinovou Paroubkovu vládu, ČSSD bude muset k realizaci svých populistických slibů připojit i sliby svých soudruhů. K zájezdu do Řecka budeme mít zaděláno, ale bez zpáteční letenky.

Ve světle těchto událostí doufám, že se čeští voliči raději nechají inspirovat Maďarskem a ve volbách pošlou ČSSD s komunisty „do háje“. Nebo do Řecka, aby se poučili, kde končí uplácení veřejnosti a nesplnitelné sliby.

rubrika: 

Fatal error: Cannot redeclare views_views_plugins() (previously declared in /data/www/fuksa.cz/www.fuksa.cz/sites/all/modules/views/includes/plugins.inc:15) in /data/www/fuksa.cz/www.fuksa.cz/sites/all/modules/views-7.x-3.23/views/includes/plugins.inc on line 405