Buďme při nákupu potravin českými patrioty

Když se řekne průmysl a zemědělství, pro mnohé jde o slovní spojení, jehož význam chápou téměř jako oheň a voda či nebe a dudy. Ale zamyslím-li se nad zmíněnými odvětvími národního hospodářství v určitých souvislostech, rád bych mezi nimi našel paralelu. ...

 

Jakou? Chtěl bych se totiž jednou dočkat času, kdy se budeme u nás v Čechách chovat k produktům českého zemědělství tak, jako vnímají výrobky svého průmyslu například naši němečtí sousedé. Jsou známí tím, že tradičně preferují domácí zboží před zahraničním, ať už jde o automobily, elektroniku nebo třeba kuchyňské spotřebiče. Svou roli v tom hraje vlastenectví a hrdost na kvalitní německé zboží. Určitě to není cena, protože domácí výrobky jsou často mnohem dražší než ty dovezené. A je v tom i patřičná dávka pragmatického myšlení. Pokud budu kupovat domácí zboží, vyrobené domácími firmami, ty budou prosperovat, zaměstnávat lidi, odvádět daně a tak dále. Naopak bez zákazníků zkrachují, propustí zaměstnance a přijde krize, která se dotkne všech. To jsou vcelku jednoduché počty.

 

A podobně je to i s našimi zemědělci. Všechny pobídky, dotace a podpory jim nepomůžou, pokud za slušnou cenu neprodají svou produkci. Tady je prostor k tomu, aby našemu zemědělství pomohl každý z nás. Proto také má význam označovat kvalitní české potravinářské výrobky českým logem, jak se k tomu chystáme od nového roku. Když budou čeští spotřebitelé preferovat tuzemské potravinářské zboží, donutí i obchodní řetězce takové potraviny objednávat a prodávat. Možná mě někdo může obvinit v dnešní době sjednocování Evropy z příliš nacionalistického myšlení, ale dokud v Evropské unii vládne systém nerovnoměrného rozdělování dotací do zemědělství, je to jen pragmatická úvaha. A pro naše zemědělce, vzhledem k mnohdy dumpingovým a bohatě státem dotovaným cenám zahraničních producentů, existenční záležitost.

 

Nebojme se proto kupovat potraviny s českou vlaječkou, buďme pragmatičtí ve vztahu k našemu zemědělství stejně jako Němci ke svému průmyslu. Jinak se může stát, že za pár korun, které teď ušetříme při nákupu v supermarketu, zaplatíme později vysoké úroky.

rubrika: